Super Dragon Ball PBF - Another Universe
Forum jest w fazie przebudowy. Jest otwarte dla graczy, ale należy pamiętać o możliwości zmian w mechanice.

Share
Go down
avatar
Tensa
Time Patrol
Liczba postów : 449

Style walki

on Pią Lis 10, 2017 3:01 pm
Padł kiedyś na czacie taki pomysł, to może go jakoś rozpisać i coś z niego będzie.

Tak więc style walki, jak dać w mordę wie każdy... no dobra przynajmniej większość postaci, ale to, że każda robi to w zupełnie inny sposób? No może niektórzy robią to podobnie, dobra dosyć pierdolenia zróbmy mechanikę bo to może jakoś wyjdzie.

No więc pomysł ogólny jest taki:
Każda postać korzysta z jakiegoś stylu walki który niesie za sobą korzyści i czasem wady, walcząc w sposób pasujący do stylu walki z którego korzysta postać (opisując odpowiednio jej ruchy), nasz postać dajmy na to będzie posiadać niewielki bonus (np 5%) do konkretnej statystki, lub w innym wypadku (+10% do czegoś i -5% do czegoś innego [nie licząc energii u androidów]). Czy pomysł dobry? Nie wiem. Czy się przyjmie? Nie wiem. Jakieś konkretne style walki? Niech graczy poniesie wyobraźnia i każdy będzie mógł stworzyć swój, bądź skorzystać z jakiegoś stworzonego wcześniej. (Przykładowy dam jak wrócę do domu)

I teraz moje pytanie, co wy na to?
Honoberuto
Time Patrol
Liczba postów : 488

Re: Style walki

on Pią Lis 10, 2017 9:13 pm
Nie podoba mi się ten pomysł ani trochę. To będzie zbędne utrudnienie mechaniki. Prawda że różne sztuki walki niosą różne korzyści i tak rzeczywiście jest w rzeczywistości, ale moim zdaniem dodawanie realizmu grze w tym aspekcie jest tak samo potrzebne jak mechaniki trucizn, chorób, układu wydalniczego, układu rozrodczego czy wpływu warunków klimatycznych. A poza tym teraz nikt nikomu nie broni żeby jego postać podczas walki najpierw zastosowała ciosy z boksu, potem rzut z judo, następnie kopniak z hopaka bojowego, a potem jeszcze żeby postać wyjęła szablę i zaczęła robić nieprzyjaciela sztuką krzyżową. Dlaczego by teraz tego zabraniać?
avatar
Arystarch
Liczba postów : 109

Re: Style walki

on Sob Lis 11, 2017 12:00 am
Nie jest to potrzebne według mnie. Prawdę mówiąc ktoś sobie wpisze, że umie judo a tak naprawdę nigdy nie widział jak faktycznie ktoś walczy tym stylem. Plus jest to trochę niepotrzebne utrudnianie statystyk, bo 90% sztuk walki wymaga tego samego. Nie liczę tu takich wyjątków jak wrestling, który jest grą aktorską czy sumo, które jako tako nie jest sztuką walki a formą zapasów. Pomysł ma ten minus, że powstanie masa niepotrzebnych plusów do statystyk, a tak naprawdę mało kto będzie to faktycznie odgrywał we właściwy sposób. Sztuki walki z grubsza są takie same u podstaw, a różnią się tylko ruchami jakie wykonujesz. Niezależnie w jakim stylu, jak oberwiesz kopa na skroń to zwykle masz KO. Podobnie jest z ciosem w krtań. Na forach zwykle osoby walczą na różne sposoby i wygląda to tak samo ze względu na to, że nie opisują dokładnie jakie ruchy wykonują. Większość nie ma w walce absolutnie żadnego doświadczenia poza chińską bajką. Nie oglądają filmów instruktażowych, ani nic zwykle w tym kierunku nie robią także wiedza jest uboga.
Pomysł można przerobić w nieco inny sposób. Dawajmy jakieś plusy za dokładne opisy akcji. Powiedzmy sobie szczerze, że w walce nie liczy się siła, a prawidłowe wykonywanie ciosów. Co z tego, że masz 30 siły więcej niż przeciwnik, skoro on może po prostu uchylić się przed ciosem i założyć dźwignię? Jest to możliwe przy prawidłowym ustawieniu i ogarnięciu drugiej osoby. Staty są tak naprawdę rzeczą roboczą, która rozleniwia graczy, bo myślą, że jak mają lepszą cyferkę to na pewno wygrają. Otóż, nie, to podstawowy błąd. Jedyny wyjątek stanowią sytuacje, gdzie systemowo nie jesteś w stanie dostrzec ruchu przeciwnika lub na niego zareagować na czas. Nawet jak ktoś jest ścianą to zawsze możesz zaatakować jego oczy lub uderzyć inny newralgiczny punkt. Lepiej będzie po prostu promować pomysłowość w postach i dokładne opisy. System nie jest idealny, bo nie był tworzony przez osobę, która walczy lub coś kiedykolwiek ćwiczyła, dlatego przydałoby się w nim parę dodatków w postaci punktów witalnych na ciele, mechanik jeśli chodzi o przerzuty i dźwignie, a nawet wykorzystania ostro zakończonych części ciała. Oczywiście, by tego nie rozpisywać na niewiadomo jak wiele możemy uznać po prostu zasadę, że liczy się jakość opisu a dopiero potem cyferki.
Mechaniki trucizn są ok o ile ktoś przed walką kogoś podtruje albo w trakcie walki jakaś technika na to pozwala. W dragonballu ta honorowość do szpiku kości była naprawdę głupia, bo nikt w rzeczywistości stawiając swoje życie na szali nie będzie tak walczył. Poza tym są pewne metody lepsze niz taiyoken jeśli chodzi o oślepianie. Wydłubanie oczu, piasek w oczach, gaz łzawiący. Ciężko jest w trakcie walki wyjść z czegoś takiego, bo rozsądny przeciwnik nie da chwili na oddech tylko skończy ją od razu. Promując pomysłowość balansuje się również kwestie nowych i starych graczy. Grind punktów przestaje mieć wtedy znaczenie, bo możesz kogoś zabić zwyczajnie go otruwając przed walką. Nikt nie mówił, że to ma być tylko jedna forma konfrontacji. Wtedy nagradzamy kreatywność graczy, jeśli podejmują się zadań by zrobić coś nieszablonowego. Ze statystykami jest ten problem, żę nowy gracz ma bardzo malutką szansę dogonić starszych stażem graczy. Zwłaszcza, gdy jest limit treningów na miesiąc. Matematycznie jest to niemożliwe, chyba że starsza kadra nie będzie trenowana lub zostanie ustawiony jakiś odgórny limit, którego nie można potem przekroczyć.
Nie chodzi mi również o to, by gracze na start dostawali coś za darmo, a by mieli szansę dogonić inne osoby.
Można zawsze to rozwiązać w następujący sposób: nowi gracze szybciej zdobywają punkty, zaś starszym przychodzi to wolniej, tak by nie powiększali w nieskończoność tej przepaści. Mniejszy przyrost na wyższym levelu zbalansuje to pod tym względem, że tam faktycznie będą się liczyły już tylko umiejętności gracza, a nie liczba w scouterze. Na dodatek wymusi to rozsądne rozdawanie punktów. Grają dłużej i zapracowali na swoje punkty, ale nie powinno to być równoznaczne z tym, że nowy gracz nigdy nie będzie miał z nimi szans bo liczba punktów będzie inna.
Propozycja wygląda następująco: zwiększmy liczbę treningów do pułapu powiedzmy 1000 PL na 4 w miesiącu, a potem co jakąś wartość zmniejszajmy ich możliwą ilość, tak by w end game starszy gracz miał 1 trening na miesiąc. Wtedy sensownym rozwiązaniem bedzie również expienie na misjach, a nie nawalanie jedynie treningów. Oczywiście mowa tu jedynie o treningach dla statystyk, bo to one są tą niekończącą się przepaścią. Technik i umiejek możemy nie ruszać, jedynie statsy. Zresztą to miałoby sens na wyższych poziomach, że trudniej jest wbijać coraz wyższe.
Co do stylów to po prostu wprowadzić punktację za dokładne opisy czynności. Nie ma tu czego interpretować, bo dokładne to dokładne, jest tylko jedna definicja.
Sponsored content

Re: Style walki

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach